Gösterilecek bir şey yok.

BALIKESİR BAROSU BAŞKANLIĞI 10 KASIM MESAJI

7 ay önce
Makale Ayarları

10 KASIM 2021

Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önderimiz, eşsiz devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 83. yıldönümünde tarifsiz bir özlemle anıyoruz.

Hiç kuşkusuz O, bizler için sadece bir lider değil, ilim ve çağdaşlık yolunu gösteren bir simgedir. Varlığıyla cephede olduğu gibi, bilimsel ve sosyal hayatın her alanında da Türk Milleti’ni başarılı kılmış; bu sayede bir ulusun yazgısını ve tarihin akışını değiştirmek suretiyle insanlığın yetiştirdiği büyük kişilikler arasında yerini almıştır.

Geçmişten bugüne ve içinde bulunduğumuz devir dahil olmak üzere, yeryüzü coğrafyasında bağımsızlık ve çağdaşlık sancısı çeken bütün mazlum uluslara O’nun ilke ve devrimleri rehberlik etmiş; O’nun fikirlerine yüz çeviren uluslar ise emperyalist güçlerin gölgesinde yok olmaya hüküm giymişlerdir.

Öte yandan, bu gerçeği bildikleri halde, dahili ve harici bedhahların tarihin her döneminde Atatürk’ü unutturma ve karalama çabasıyla işbaşında olduklarına da öfkeyle şahitlik etmekteyiz. Fakat bu kirli kampanyaların sahipleri şunu iyi bilmelidirler; O’nun ismini anmaktan imtina etmek, yahut lanetlemeye varacak derecede toplumun sinir uçlarına dokunmak büyük bir gaflet ve hatta hıyanetten başka birşey değildir.

Tüm bunlara rağmen aziz Türk Milleti, Ata’sının hatırasına her saniye artarak çoğalan bir sevgiyle sahip çıkmakta, O’nunla kavga içinde olan hiçbir fitne odağına fırsat tanımamaktadır.

İşte bu yüzden, 10 Kasım’larda O’nu sadece anmıyor, aynı zamanda en kalbi duygularımızla yeniden ve yeniden anlıyoruz. 83 yıldır O’nsuz geçen her anın acısını derinden yaşarken, O’nu görmenin sadece yüzünü görmek değil, bilakis O’nun fikirlerini ve duygularını anlamak olduğunu iyi biliyoruz.

Şüphesiz; Atamızın bizlere en büyük mirası olan Cumhuriyet; Türk Milleti’nin birlik, azim ve kararlılığı ile sonsuza dek var olacak; çağdaş Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk ilkelerine sımsıkı sarılan aziz milletin ellerinde yükselmeye devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 83. yıldönümünde minnet, rahmet ve özlemle anıyor; manevi huzurunda saygıyla eğiliyoruz.

   Av. EROL KAYABAY

Balıkesir Barosu Başkanı