Gösterilecek bir şey yok.

5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ

3 ay önce
Makale Ayarları

Balıkesir Barosu Başkanlığı 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

Basın Açıklaması

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türkiye’deki Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verildiği 5 Aralık günü aynı zamanda Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.

Dünyanın pek çok ülkesinde kutlanan ‘5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’ nün temelleri Olympe de Gouges’un 1791’deki Kadın ve Kadın Yurttaş Hakları Bildirgesi’ne dayanmaktadır. Fransa’da 7 Mayıs 1748’de dünyaya gelen Olympe de Gouges, 1789’da Fransız Ulusal Meclisi’nde okunan ve günümüzdeki İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin esin kaynaklarından biri olan İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi’ne karşı, bu metinde geçen “insan” sözcüğünün yalnızca erkeği kastetmesi nedeniyle 1791 yılında Kadın ve Yurttaş Hakları Bildirgesi’ni yayımlamıştır. Bu insanlık tarihindeki ilk kadın hakları bildirgesidir. Türkiye’de ise Kadın Hakları Günü’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde bütün dünya ülkelerinden önce 5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınına “Seçme ve Seçilme Hakkı” tanınmıştır. Ancak günümüzde kadınların siyasette eşit temsilinin sağlanmadığı görülmektedir.

Kadınların hayatın her alanında eşit istihdamının sağlanması için halen mevcut olan tüm engellerin ivedilikle kaldırılması gerekmektedir.

Bu bağlamda gerekli yasal düzenlemeler yapılarak, kadınların eşit temsil ve istihdamının toplumsal hayatta karşılığını bulması önem arz etmektedir.

Bu önemli günde, kadınlarımıza tüm dünya ülkelerinden önce seçme ve seçilme hakkı tanıyan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e sonsuz saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Balıkesir Barosu Başkanlığı