Gösterilecek bir şey yok.

30 AĞUSTOS 2021 ZAFER BAYRAMI

1 ay önce
Makale Ayarları

BALIKESİR BAROSU BAŞKANLIĞI

30 AĞUSTOS 2021 ZAFER BAYRAMI BASIN AÇIKLAMASI

26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının işgalci emperyalist güçlere karşı gösterdikleri eşsiz kahramanlık neticesinde 30 Ağustos 1922’de zaferle taçlanmıştır.

Zafer, her mücadelesinde muzaffer olan Türk Milleti’nin karakterinde var olduğu gibi 30 Ağustos 1922’de emperyalizmi mağlup edip; laik, demokratik ve tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin yolunu açan bir kavramdır.

Öyle ki, Türk Milleti’nin Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde elde ettiği her zafer; ülkemizin bulunduğu coğrafyada cereyan eden her kaosta yegane teminatı olma özelliğini korumakta, öte yandan mazlum uluslar için de bir kurtuluş reçetesi olmaya devam etmektedir.

Fakat Zafer’in 99. yıldönümünde bile hala bunu görmekten aciz; 30 Ağustos’u yok saymaya, milli bayram olup olmadığını sorgulamaya, hatta kurtuluş mücadelesini bile karalamaya varacak şekilde gaflet ve dalalet içerisinde olan fitne odaklarının varlığına da tanıklık etmekteyiz. 

Yüce Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde işaret ettiği bu dahili bedhahların vatanın bağımsızlığı ve milletin bütünlüğü için ne denli büyük bir tehlike arz ettiğinin farkında olarak, o dahili bedhahların tüm kötü emellerine karşı mücadelemizi her lahza diri tuttuğumuzun iyi bilinmesini isteriz.

Ayrıca Balıkesir Barosu’nun Kuvay-i Milliye ruhuna yaraşır şekilde, her sene olduğu gibi bu sene de Büyük Zafer’i kutlamak ve 25 Ağustos’u 26 Ağustos’a bağlayan gece Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve şanlı ecdadımızın 99. yıl önce Şuhut’tan Kocatepe’ye katettiği güzergahın izinde Zafer Yürüyüşü’ne katılmak için Afyonkarahisar’daki törenlerde yerimizi aldığımızın da özellikle altını çizmek isteriz.

Bu duygu ve düşüncelerle 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızı kutlar, şanlı bayrağın altında bizlere hür ve müstakil bir vatanı canları pahasına emanet eden başta cumhuriyetimizin kurucusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman gazi ve şehitlerimize minnet ve şükranlarımızı sunarız.

Balıkesir Barosu Başkanı

Av. Erol KAYABAY