Gösterilecek bir şey yok.

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

1 yıl önce
Makale Ayarları

BASIN AÇIKLAMASI

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da yaktığı kurtuluş meşalesinin ilk kıvılcımı olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102. yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz.         

            19 Mayıs, bir istiklal ateşi olmasının yanında, kadim bir milletin esaret fikrini bütünüyle reddederek bağımsızlığı şiar edindiği eşsiz bir semboldür. Nitekim tarihin her dönemecinde, Türk Milletinin yüreği hürriyet aşkıyla çarpmış, bu uğurda vatan evlatları toprağa düşmüştür. Aynı sevda, 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan yükselerek memleketin her sathına yayılmış ve Türk Milleti topyekün bir mücadeleyle Anadolu’yu ilelebet Türk yurdu kılmıştır. Hiç kuşkusuz, aynı sevda bugün de hepimizin yüreğinde çarpmakta, aynı kan damarlarımızda dolaşmaktadır.

            19 Mayıs, aynı zamanda Ulu Önder Atatürk’ün gençlere armağan ettiği ve yeryüzünde eşi benzeri olmayan bir bayramdır. Bu, Atatürk’ün Türk gençliğine duyduğu güvenin açık bir göstergesidir. Türkiye Cumhuriyeti’ni yüceltecek ve onu yarınlara taşıyacak olan yegane güç hiç kuşkusuz Türk gençliğinin azim ve heyecanıdır.

Bugün bizlere düşen görev, Yüce Atatürk’ün itimat ettiği gençlere eğitim, fırsat ve istihdam eşitliğini sağlayarak geleceğe güvenle bakabilmelerini temin edebilmek olmalıdır. Eğitimin özelleştirildiği, şartlarının zorlaştırıldığı, müfredatların eleştirildiği, üniversitelerin itibar kaybına uğratıldığı, liyakat yerine torpilin geçerli olduğu bir düzen hiç kuşkusuz gençlere yapılabilecek en büyük kötülük olacak ve bu durum başarılı Türk gençlerinin beklediği fırsat ve değeri başka ülkelerde aramasına sebebiyet verecektir.

Ulu Önder Atatürk “Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz.” sözüyle gençlere büyük önem verdiğini göstermiş olup, bu minvalde hedefimiz genç nüfuslu bir ülke olarak; Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, özgür düşünceli, cumhuriyeti ve demokrasiyi koruyan gençler yetiştirmek olmalıdır.

Ayrıca sporu teşvik bakımından 19 Mayıs’ın bir spor bayramı olarak kutlandığının da altını çizmek gerekir. Nitekim, Yüce Atatürk de kötü alışkanlıklardan uzak sporcu bir gençlik yetiştirmenin önemine ve spor ahlakının tüm sportif başarılardan daha yüce olduğuna işaret etmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm Ulusumuzun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlar; Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bağımsızlık ve vatan uğruna mücadele veren Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, şehit ve gazilerimizi saygı ve hürmetle yad ederiz.

Av. Erol KAYABAY