19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI
BASIN AÇIKLAMASI

MİLLİ MÜCADELE GÜNEŞİ HİÇ BATMAYACAK

Cumhuriyet’e ve ulusal bağımsızlığa giden yolun başlangıcı, ulusal kurtuluş mücadelemizin ilk adımı olan ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından gençlere armağan edilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yıl dönümünü gururla ve eksilmeyen bir coşkuyla kutluyoruz.
1.Dünya Savaşı’nın bitiminde imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması, Türk ulusu için acılı günlerin başlangıcı olmuştur. Adı ateşkes antlaşması olan bu belgenin maddeleri ne yazık ki itilaf devletlerine ülkenin dört bir yanını işgale açık hale getirmişti. Mondros Ateşkesi bizim için sonun başlangıcıydı. Savaşın gerçek nedeni emperyalistlerin iştahını kabartan Osmanlı coğrafyasıydı. Savaş emperyalistlerin galibiyetiyle bittiğine göre sıra Osmanlı terekesinin paylaşılmasındaydı.
Mustafa Kemal’in Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan ardından 13 Kasım 1918’de döndüğü İstanbul’un aynı gün başka davetsiz misafirleri vardı: 1915’te Mehmetlerin geçit vermediği Çanakkale’den Mondros ateşkes hükümlerine göre ellerini kollarını sallayarak geçip boğaza demirleyen 55 parçalık müttefik donanmasının boğazın iki yakasına yönelik topları İstanbul halkını tehdit etmekteydi.. Haydarpaşa’da indiği trenden işgalci donanmanın arasından karşıya geçen Çanakkale kahramanının maiyeti O’nun ağzından şu sözleri duyarlar: “Geldikleri gibi gidecekler!”
İşgal altındaki İstanbul’un karamsarlık, teslimiyet yayan havasından uzaklaşıp, Türk halkının yazacağı bağımsızlık destanının yaşanacağı Anadolu’ya yöneliş kararıyla 16 Mayıs’ta İstanbul’dan başlayan yolculuğun ilk adımı 19 Mayıs 1919’da Samsun ‘la başlayan süreç kurtuluş önderinin kurtuluşu kanıyla, canıyla gerçekleştirecek halkıyla birlikte yürütülecek bir kutsal başkaldırının başlangıcıdır.
Ülkenin içine düştüğü esaret fikrini külliyen reddederek “Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” bilinciyle Türk Ulusunun kaderinin yalnız ve ancak bağımsızlık olduğunu tüm dünyaya öğreten bir simgedir 19 Mayıs.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk gençliğine duyduğu güveni her fırsatta dile getirmiş ve kurduğu Cumhuriyeti Türk gençliğine emanet etmiştir. Gençlik, bir milletin geleceğidir. Bugün bizlere düşen görev; Avrupa’nın en genç nüfuslu ülkesi olarak; Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, özgür düşünceli, Cumhuriyeti ve demokrasiyi koruyan gençler yetiştirmek; bu sayede aziz vatanımızı medeniyetin beşiği haline getirmektir.
Bu nedenle bugün; Ulusal bağımsızlık temelinde bir çağdaşlaşma projesi olan Cumhuriyetimizin kazanımlarını yeniden düşünmek, anlamak ve anlatmak “Yurtta barış, dünyada barış” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz anısına, yüzyıllarca kul olarak görülüp acımasızca sömürülmüş Anadolu insanını yurttaşlık kimliği ve onuruna kavuşturan Cumhuriyetimize, ülkemize, bağımsızlık uğruna yarı aç, yarı çıplak savaşan ulusal direniş kahramanlarımıza, yürekli Anadolu kadınlarımıza ve bizlere birey olma özgürlüğünü kazandıran Cumhuriyetimize karşı hem aklımızın hem vicdanımızın yüklediği kendi geleceğimize ama en çok da çocuklarımıza karşı borcumuzdur
Bugün hepimiz Bandırma vapurundayız, Samsun’dayız. Bugün yeniden ulusal bağımsızlığa giden yolun başlangıcında, milli mücadele güneşinin ışığında, Cumhuriyet’e giden yolun ilk adımındayız.
19 Mayıs halkımızın doğum günüdür. Gerçek bir halk adamı olan Mustafa Kemal de doğum gününün 19 Mayıs olmasını bu yüzden istemiştir.
Son dönemde artarak devam eden Atatürk düşmanlığının, din ve bilim insanı yaftası altında ulu önderin şahsına ve ailesine asılsız, çirkin ithamlarda bulunarak gündemde yer edinme gayretinde olan yobaz, gerici, cahil tarih safsatacılarının takipçisi olduğumuzun ve  Balıkesir  Barosu olarak Atamızın önderliğinde tüm Ulusal Bayramlarda alanlarda olacağımızın da özellikle bilinmesini istiyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle tüm Ulusumuzun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor; Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bağımsızlık ve vatan uğruna toprağa düşen Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, şehit ve gazilerimizi saygı ve hürmetle anıyoruz.
Kamuoyuna bilgisine saygıyla sunarız.

Av.Erol KAYABAY

Balıkesir Baro Başkanı